חייגו עכשיו: 09-9512199

כתמי קפה ועישון

מי מאתנו אינו חפץ להתהדר בשיניים צחורות ובחיוך זוהר? לצערנו ישנם כמה גורמים הפוגעים באסתטיקת השן שאינם בשליטנו, כגון גנטיקה, גיל וגורמים סביבתיים אחרים (מזג האוויר למשל). אך ישנם גורמים נוספים להופעת כתמים ולהצהבת השיניים שהם למעשה בשליטתנו המלאה, כדוגמת עישון ושתיית קפה. העישון כשלעצמו, מלבד היותו גורם לריח רע מהפה, מהווה עילה להופעת כתמים בשיניים ולא יאוחר מכן לנזקים בריאותיים. מעשנים בתדירות גבוהה? אל תתפלאו אם תמצאו כתמי עישון בלתי אסתטיים בעליל. במידה ומופיעים כתמים כגון אלו, רצוי לשקול להוריד במינון הסיגריות (או להפסיק לעשן) אך לפני כן תמיד אפשרי לגשת לרופא שיניים על מנת לבצע הלבנת שיניים. חשוב לא להזניח את הנושא ולגשת כמה שיותר מהר לטיפול, שכן הזנחה ואי ביקור אצל הרופא ייגרמו להתעבות ולגדילת כתמי העישון, שיניים צהובות ואפילו לבעיות חניכיים, דלקות למיניהן, נשירת שיניים ואף חוסר יכולת לבצע טיפולים נוספים במקרה הצורך. מחקרים מדעיים הוכיחו כי אכן קיים קשר בין עישון להופעת כתמים העונים לשם כתמי ניקוטין. זאת ועוד, שילוב חום הסיגריות והניקוטין פוגעים בריריות הפה, ומפתחים כתם לבן הנקרא אוקופלקיה. הכתם הזה עלול לפתח סרטן פה.

מלבד העישון המוזכר לעיל, גם שתיית קפה מהווה סיכון להופעת כתמים בשיניים ולשיניים צהובות. הופעת כתמי קפה תופסת אחוז נכבד מן האוכלוסייה, הרי רובנו אוהבים את הקפה שלנו על הבוקר. השאלה מה אנחנו עושים עם הכתמים ש"מעטרים" לאחר מכן את השיניים. כתמי קפה הם למעשה כתמים הנגרמים בשל צבעי מאכל למיניהם (יין אדום, סלק, תה וקפה כמובן) ועוד צבענים או חיידקים מפרישי צבע המייצרים מעין פסים שחורים על השיניים. כולנו כבר יודעים שמדובר בדבר הכי פחות אסתטי שאפשר לעלות על הדעת, הופעת כתמים שחורים וכמו כן הצהבת השן המופיעים בשל שתיית קפה. הקפאין המצוי בקפה, תה ובקולה הינו הגורם להופעת הכתמים, ופה טמונה הסיבה מדוע הקפה משפיע על אסטיקת השיניים ולא מאכלים בצבעים כהים אחרים.
על מנת להבטיח לעצמנו חיוך נטול שיניים צהובות וכתמים, וכמובן את איכות החיים, ישנה אפשרות לבצע הלבנת שיניים.

הלבנת שיניים זהו טיפול הנעשה לרוב על שכבת השן החיצונית (שכבת הדנטין). את ההלבנה ניתן לבצע על שן אחת או מספר שיניים, על מנת להוריד את כתמי הקפה או העישון. ניתן למצוא מספר סוגים של הלבנה, בין אם זו הלבנה פנימית, חיצונית ובין אם זו הלבנת לייזר. בתהליך ההלבנה החיצונית מורחים ג'ל או חומר מי חמצן ובעזרת מנורות מיוחדות מגבירים את פעולת ההלבנה (הלייזר לצורך העניין, אינו מלבין את השן, אלא רק מאיץ את תהליך ההלבנה מחומר החמצן). טיפול הלבנת שיניים פנימית נעשית אך ורק באמצעות רופא שיניים במרפאה, ובה מחדירים חומר חמצן לתוך השן ומקרינים בעזרת מנורת חימום מיוחדת. ככל שאחוז חומר החמצן גבוה, כך הטיפול אפקטיבי יותר. במרפאות מבצעים הלבנת שיניים באמצעות נורת הלוגן, לייזר או נורת פלזמה המתפעלים במהירות את החומר המלבין. מדובר על אחוז מי חמצן בדרך כלל גבוה (35%) כך שההלבנה מהירה מאוד והתוצאות כבר נגלות לעין. לאחר הטיפול יש להימנע מעישון ושתיית משקאות בעלי קפאין. מומלץ לפני הטיפול לעבור אבחנה אצל שיננית וטיפול אבנית, ולהיוועץ ברופא שיניים. את דרך הטיפול ייקבע רופא שיניים מוסמך ויתאים את הטיפול ההולם. חשוב לבצע את ההלבנה תחת פיקוח רופא שיניים, זאת כדי להקטין את הסיכוי לפגוע ברקמות החניכיים והשן משימוש לא נכון או בחירת תכשירי מדף שאינם מתאימים. ההלבנה תקפה לזמן קצוב של שנה עד חמש שנים, ורק רופא מוסמך יוכל להתאים לכם את סוג ההלבנה ולבצע זאת כראוי במרפאה. עם זאת, חשוב שהרופא יהיה בעל ניסיון.

לסיכום, גורמים שונים משפיעים על אסתטיקת השיניים: בין אם אלו גורמים תורשתיים וגנטיקה, גיל (עם הזמן השיניים נעשות כהות יותר), השפעות אקלים, מחלות נפשיות או פיזיות למיניהן וכמובן עישון ושתיית קפה היוצרים כתמים ומעניקים מראה צהוב לשיניכם. על מנת למגר את התופעה המוכרת של הופעת כתמי קפה או עישון, ישנן מספר אופציות: להקטין את צריכת הסיגריות ולהפחית בצריכת משקאות מכילי קפאין, לעבור אבחון אצל השיננית ורופא השיניים ואף לבצע הלבנת שיניים. מדובר על הליך טיפולי קצר ומהיר מאוד, והתוצאות כבר נגלות לעין. באם עוברים את הטיפול במרפאה, אין ממה לחשוש שכן ההליך הינו בטוח ויעיל. יש לציין שהטיפול אינו מומלץ לאנשים בעלי רגישות רבה בשיניים, רגישות לחמצן, לנשים בהיריון ולמניקות ואף לא לבעלי חוסר בציפוי זגוגית השן. בכל מקרה כדאי להיוועץ ברופא מוסמך. אבחון והלבנת כתמי עישון וכתמי קפה מבעוד מועד יקטינו סיכונים אפשריים או מחלות עתידיות, וכמובן יבטיחו את החיוך הזוהר שלכם ואת איכות חייכם.

חזרה למאמרים בנושא הלבנת שיניים.