חייגו עכשיו: 09-9512199

ניקוי שיניים

לא אחת יוצא לנו להתקנא בחיוך מקסים החושף שיניים בוהקות מדוגמנים ושחקנים על גבי מסך. אז נכון, לא תמיד מה שמראים לנו זה באמת, אך לפחות כדי להגיע למקסימום חיוך כזה רצוי ואפילו חשוב לעבור ניקוי שיניים בתדירות קבועה. מברשת שיניים רכה, חוט דנטלי, ניקוי באמצעות משחת שיניים עם פלואוריד פעמיים או שלושה ביום ומי פה אכן עושים מלאכתם נאמנה, אך עדיין יש לעבור אחת לתקופה טיפול. ניקוי יסודי אצל השיננית או הרופא יסייע בניקוי מקומות אליהם אנו מתקשים להגיע עם מברשת השיניים. המקומות הללו מזמינים למעשה הצטברות של רובד חיידקים ופלאק, ומפה חשיבות הניקוי אצל רופא השיניים.

וכך גם ניקוי האבנית (אבן שן) שינקה בצורה מועילה את ה'פלאק' (חומר הנוצר משאריות של מזון, חיידקים ורוק ונדבק לשיני האדם, במיוחד בחיבור שבין השן לחניכיים). יש לציין שניקוי הפלאק מיועד לכולם, גם לבעלי השיניים הבריאות מביניכם. בניגוד לסברה, אפילו נשים הרות יוכלו ליהנות מהליך זה. ניקוי אבן השן תורם רבות הן לבריאות השן והן לאסתטיקה שלה. מלבד זאת, ניקוי השיניים נותן מענה לבעיות כגון שיניים מוכתמות או שחורות, ואף להלבין אותן (עוד לאותו עניין, אפשר לעבור הלבנת שיניים, ועל כך בהמשך). אבנית השן ורובד הפלאק גורמים לעששת ולריקבון בשן, כך שמפה הדרך קצרה לדלקות ומחלות שונות בחניכיים, לכאבים ולחוסר נוחיות. הצטברות האבנית בשיניים גורמת למחלות חניכיים ואף לעששת, בשל כך מומלץ לעבור ניקוי שיניים אחת לכמה זמן.

קיימים מספר סוגים לטיפול ניקוי שיניים כגון: הסרת עששת, ניקוי אבנית, הסרת ניקוטין למעשנים מבינינו ואף ניקוי יסודי אשר בכוחו להגיע למקומות בהם מברשת השיניים לא מגיעה. באמצעות טיפול תקופתי אחת לחצי שנה אצל רופא השיניים ו\או שיננית, ניתן למנוע דלקות חניכיים, עששת, דימום, ריח רע מהפה וכאבים. כל אלו ועוד מהווים עילה להוצאה כספית גבוהה בעתיד ולטיפול ממושך באם לא עובדים ניקוי שיניים כל מספר חודשים. הסרת הניקוטין נכללת תחת קטגוריית הסרת כתמי עישון מהשיניים (כך גם הסרת כתמי קפה הנובעים משתיית משקאות מכילי קפאין בצורה מרובה).

העששת והאבנית גם הם תופסים מקום נכבד באוכלוסייה, כך שאין מן הנמנע אלא לטפל בהם כיאות בעזרת ניקוי שיניים יסודי: אבחון החניכיים, הרקמות ורכות השיניים, ולאחר מכן הסרת המשקעים הקשים והרכים גם יחד. את הטיפול ניתן לבצע על ידי הרדמה מקומית באמצעות זריקת הרדמה או ג'ל מאלחש. ניקוי שיניים על ידי הרופא ימנע נזקים עתידיים כגון התפתחות עששת וחורים בשן, מחלות חניכיים, ריח רע, כאבים וסבל מיותר. במידה ומישהו מעוניין לתת נופך גם למראה האסתטי של שיניו, הוא יוכל לשקול הלבנת שיניים לאחר הסרת אבן השן והעששת. אמנם הלבנת השיניים מומלצת פחות לנשים הרות ולבעלי רגישות ממי חמצן או שיניים רגישות, אך כל הטיפולים הנ"ל כוחם יפה לכולם, גם לבעלי השיניים הבריאות.

כאמור, טיפול תקופתי אחת לשישה חודשים וניקוי שיניים יסודי אצל הרופא יבטיח לא רק שיניים יפות, אלא גם בריאות. לניקוי השיניים בנוסף יש פן בריאותי שקשה להתעלם ממנו: מניעת עששת תמנע לבסוף מחלות חניכיים ודלקות למיניהן; הסרת הכתמים והחורים ימנעו מכם לסבול מריח רע ומכאבים ועוד. בעזרת ביקורת תקופתית הרופא יוכל לאמוד את מצב השיניים שלכם ולהמליץ על טיפול לרבות ניקוי שיניים בהתאם. בנוסף, תמיד תוכלו לשקול את האופציה לבצע הלבנת שיניים, טיפול שיבטיח סילוק כתמים משיניכם באמצעות מי חמצן באחוז גבוה, ולפיכך לתוצאות מהירות ויפות מאוד.

טיפול הלבנת השיניים נשמר לתקופה של שנה עד חמש שנים, ובכל מקרה במהלכם מומלץ לבצע ביקורות נוספות אצל השיננית או הרופא. לרוב, הרופא בודק ושולח אתכם למקרה הצורך לשיננית לצורך תחילת ההליך, אך לפעמים רופא השיניים מבצע זאת בעצמו. ההלבנה, כמו כן ניקוי השיניים, יימנעו את הסיבוכים האפשריים שצוינו לעיל, מראה פחות מלבב וכמובן הוצאות כספיות גבוהות ועוגמת נפש באם לא מטפלים בשיניים כיאות בעזרת ניקוי שיניים מרופא מוסמך.

חזרה למאמרים בנושא הלבנת שיניים.